Wernisarz wystawy malarstwa Elżbiety Szołomiak - 12 lipca 2017

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa
Elżbiety Szołomiak
12 lipca
godz. 18.00
Galeria WuBePe
ul. Piastowska 20
 
Słowo o artystce – Teresa Zielińska (ekspozycja do 31 lipca)
 
Elżbieta Szołomiak - urodzona w Jarosławiu. Tam ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1965 r. na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w pracowni Stanisława Borysowskiego. Do początku lat 80. mieszkała w Głuchołazach.  Obecnie mieszka w Wolfsburgu w Niemczech i w Ustroniu w Polsce.
Jak pisze historyk sztuki, Joanna Filipczyk: Elżbieta Szołomiak zajmuje się malarstwem olejnym, gwaszem i akwarelą. Maluje pejzaże, martwe natury, kwiaty i sceny rodzajowe. Korzysta z doświadczeń impresjonistycznych. Przetwarza rzeczywistość na uproszczone świetliste plamy barwne utrzymane w soczystym kolorycie.
W związku z licznymi podróżami w latach 90. (Indonezja, Tajlandia, Birma) pojawiają się w jej obrazach motywy azjatyckie. Prace artystki znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych na całym świecie. Ma na koncie ponad dwieście wystaw indywidualnych. Na terenie Opolszczyzny jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa Okręg w Opolu.
Dwa lata temu minęło 50 lat działalności twórczej artystki. Bieżąca wystawa ma na celu podkreślenie tego faktu. Znamienne, że właśnie Opole wybrała artystka na świętowanie swojej ponad półwiecznej aktywności.