Bezpieczeństwo finansowe seniorów

Sławomir Kusz
Narodowy Bank Polski
 
Osoby starsze często zadają sobie pytanie: czy lepiej trzymać pieniądze w banku czy w przysłowiowej skarpecie?
 
Ze statystyk policyjnych wynika, że bardziej prawdopodobne jest, że staniemy się ofiarą rozboju niż to, że nasze pieniądze znikną z konta bankowego. Warto też wspomnieć, że jeśli my zachowujemy się rozważnie, to za bezpieczeństwo naszych oszczędności odpowiada bank i jeśli ktoś włamie się na nasze konto, to bank ma obowiązek oddać nam oszczędności. Banki i SKOK-i w Polsce, niezależnie od tego kto jest ich właścicielem, podlegają nadzorowi państwa i nasze pieniądze są tam bezpieczne.
 
W prasie sporo mówi się o zagrożeniach związanych z finansami osobistymi, dlatego osoby starsze boją się kontaktów z bankami i bankomatami, a tym czasem nie jest to takie trudne jak się wydaje, wiedzą o tym seniorzy, którzy spróbowali.

Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad:

  1. Kodów PIN do kart nie zapisujemy na karteczkach, a tym bardziej na kartach płatniczych.
  2. Nikomu nie ujawniamy kodu PIN.
  3. Gdy wpisujemy PIN, dobrze jest zasłonić klawiaturę drugą ręką.
  4. Ustalając swój numer PIN, unikamy łatwych i oczywistych kombinacji, takich jak np. nasza data urodzin lub data urodzin naszych bliskich.
  5. Zachowujemy potwierdzenia zapłaty w sklepach i wydruki z bankomatu, po czym porównujemy je z wyciągami otrzymywanymi z banku.
  6. Nie zostawiamy karty w samochodzie.
  7. Podczas uiszczania należności w sklepie czy restauracji nie należy tracić karty z pola widzenia.
  8. W przypadku zgubienia bądź kradzieży karty należy jak najszybciej zadzwonić pod numer tel. 828 828 828 w celu zastrzeżenia karty.

Ostrożność i rozwaga zagwarantują nam bezpieczeństwo.