47 Konfrontacje Teatralne

Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza seniorów 3 czerwca (sobota) o godzinie 16.00. na czytania sztuki w trakcie trwających Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Darmowe wejściówki dla seniorów można nabyć w kasie Teatru.

Czytaniami scenicznymi sztuk Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej chcemy przypomnieć tę autorkę i zwrócić uwagę na aktualność jej dramatów. Są to wyjątkowe i oryginalne, rodzime przykłady literatury feministycznej, których współczesną przydatność sceniczną będą badać zaproszone do współpracy studentki reżyserii oraz aktorki i aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
„Baba-Dziwo," (1938) to utwór uznany za jedno z najważniejszych zjawisk dwudziestolecia międzywojennego. Antyutopia o matriarchalnym Państwie Prawii, rządzonym przez dyktatorkę Validę Vranę, w którym Syndykat Spraw Rodzinnych pilnuje, by „rodzić dzieci ku chwale ojczyzny".

Sztuka pokazuje totalitarną automatyzację państwa, a postać Validy została nazwana przez krytyków „panią Dulską epoki totalizmu". Po premierze tej sztuki w 1938 roku ambasada niemiecka kategorycznie zaprotestowała, widząc w głównej bohaterce „führera w spódnicy".

Reżyseria: Kalina Jagoda Dębska
Obsada:
Jakub Klimaszewski
Magdalena Maścianica
Judyta Paradzińska
Monika Stanek
Kacper Sasin