Dom Dziennego Pobytu „Złota Jesień”

ul. Hubala 4, 45-267 Opole
tel. (77) 455 00 37, 400 80 60
www.facebook.com/DDPZlotaJesien/
e-mail: e.solarska-halaba@mopr.opole.pl
Osoby do kontaktu:

  • Edyta Solarska-Halaba, kierownik Domu Dziennego Pobytu „Złota Jesień”, tel. 77 452 12 41,
  • Agnieszka Morciniec, instruktor K-O, tel. 77 452 12 47

Cel:

Dom Dziennego Pobytu Złota Jesień” jest ośrodkiem wsparcia działającym w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. Głównym celem naszego Domu jest utrzymanie seniorów w dobrej sprawności psychofizycznej koniecznej do samodzielnego funkcjonowania w otaczającym środowisku, zaspokajania podstawowych potrzeb życia codziennego oraz rozbudzania w nich ukrytych uzdolnień i zainteresowań. Integrowanie ze środowiskiem lokalnym.

Prawo do korzystania z Domów mają emeryci i renciści, osoby korzystające ze świadczeń przedemerytalnych, osoby w wieku emerytalnym i pobierające rentę rodzinną, a także osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez właściwe organy i w uzasadnionych przypadkach współmałżonkowie lub opiekunowie tych osób. Aby zostać podopiecznym naszego Domu należy zgłosić się do pracownika socjalnego. Osoby zakwalifikowane do Domu Dziennego Pobytu „Złota Jesień” muszą być samodzielne.

Pobyt w DDP „Złota Jesień” jest nieodpłatny. Odpłatne natomiast jest korzystanie ze stołówki (zasady określone Uchwałą Rady Miasta Opola).

Opis działalności:            

W naszym Domu każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, począwszy od codziennej gimnastyki o godz. 11.00, która zbytnio nie forsuje, ale jednak rozgrzewa i pomaga w funkcjonowaniu każdej części ciała.

Osoby lubiące dziergać, wyklejać, ozdabiać spełniają się w  pracowni terapii zajęciowej gdzie powstają różne cudeńka (w tym roku palma wielkanocna na II Opolskim Śniadaniu Wielkanocnym pod Ratuszem zdobyła I miejsce, a niezwykła pisanka wielkanocna wyróżnienie).

W każdy wtorek i czwartek odbywają się spotkania chóru „Złoty Liść”, na których poznajemy nowe piosenki, kształcimy dykcję i słuch muzyczny. Przygotowujemy się do różnych koncertów, ale przede wszystkim odrywamy się choć na chwilę od problemów życia codziennego.

Przed zajęciami chóru z zapałem ćwiczą Seniorki z grupy tanecznej Senior Dance (w zeszłym roku zdobyły „Złotą Maskę na przeglądzie w Kędzierzynie-Koźlu). Te zajęcia często pozwalają na realizację siebie w tych dziedzinach na które nie było czasu kiedy DZIECI i PRACA były priorytetem.

Seniorów z zacięciem artystycznym na pewno zainteresują zajęcia plastyczne: w piątki godz. 11.00 – 13.00 w świetlicy odbywa się nauka rysunku: rysunek różnymi technikami: ołówek, węgiel, tusz; martwa natura na różnych formatach, nauka perspektywy. W planach są także zajęcia malarstwa od podstaw.

Dla każdego dostępne są również lekcje języka angielskiego i niemieckiego, które rozwijają pamięć i przede wszystkim pomagają w porozumiewaniu się np. z wnukami mieszkającymi za granicą.

Nieodłącznym elementem naszej działalności są zabawy taneczne i biesiady, które cieszą się ogromną popularnością. Do ich organizacji włączają się wszyscy pracownicy. Począwszy od kuchni, która przygotowuje pyszną kolację dla dancingowiczów, przez terapeutów, panie sprzątające, księgową, kierowników, a także instruktorów kulturalno-oświatowych, którzy śpiewają i grają do tańca.

Zapraszamy serdecznie.