Dom Dziennego Pobytu „Nad Odrą” (filia DDP „Malinka”)
ul. Rudzkiego 2, 45-631 Opole
tel. (77) 400 82 06
www.mopr.opole.pl
www.facebook.com/Miejski-Ośrodek-Pomocy-Rodzinie-w-Opolu-Dom-Dziennego-Pobytu-Nad-Odrą
e-mail: k.sawicka@mopr.opole.pl, d.rempalska@mopr.opole.pl
Osoby do kontaktu:
- Katarzyna Sawicka, Kierownik Domu Dziennego Pobytu „Malinka” i filii Domu Dziennego Pobytu „Nad Odrą”
- Daria Rempalska, Inspektor Domu Dziennego Pobytu „Nad Odrą”
Cel:
Celem działalności ośrodka jest objęcie wsparciem jak największej grupy osób starszych i niepełnosprawnych. Zapewnienia podopiecznym pomocy w organizacji i aktywizacji życia.
Opis działalności:
Dom Dziennego Pobytu „Nad Odrą” w Opolu, przy ul. Rudzkiego 2 działa w strukturach organizacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. Placówka funkcjonuje jako filia Domu Dziennego Pobytu „Malinka”. Jest placówką wsparcia dziennego i realizuje zadania z zakresu pomocy emerytom, rencistom i osobom niepełnosprawnym w organizacji i aktywizacji życia w ramach terapii zajęciowej, integracji ze środowiskiem lokalnym, umożliwia realizację potrzeb kulturalnych, rekreacyjnych, towarzyskich. Z Domu Dziennego Pobytu „Nad Odrą” korzystać można codziennie od poniedziałku do piątku. W swojej ofercie DDP posiada szereg zróżnicowanych zajęć terapeutycznych. Codziennie odbywają się zajęcia gimnastyczne. Bardzo prężnie działa sekcja warsztatów kulinarnych. Odbywają
się one w każdy wtorek oraz czwartek i bierze w nich udział każdorazowo od 20 do 30 seniorów. W poniedziałki o godzinie 10:00 seniorzy spotykają się aby wspólnie zjeść śniadanie, natomiast we wtorki wspólnie śpiewają. Oprócz planowych zajęć organizowane są różnego rodzaju spotkania oraz imprezy m.in. wycieczki rowerowe, wspólne grillowania, imprezy tematyczne i inne. Dzięki różnorodności zajęć oraz wydarzeń każdy może znaleźć tutaj coś odpowiedniego dla siebie.
„Celebracja śląskości kluczem do sukcesu”
Daria Rempalska, Inspektor Domu Dziennego Pobytu „Nad Odrą”
Powstały w listopadzie 2014 roku Dom Dziennego Pobytu „Nad Odrą” w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu, działający zaledwie od ponad roku, zgromadził już ponad siedemdziesięciu seniorów. Dom dla seniorów na obrzeżach miasta?, mogło by się zdawać nie będzie mieć swojej racji bytu. Usytuowany w samym sercu dzielnicy Groszowice, jego kluczem do sukcesu okazało się pielęgnowanie i kultywowanie tradycji poprzez celebrację śląskości.
Każdy kto odwiedza placówkę już od samego progu, liczyć może na rodzinną atmosferę oraz śląską gościnność. Prowadzone dwa razy w tygodniu warsztaty kulinarne sprawiają, że na stołach nie tylko od święta leżą upieczone ciepłe bochny chleba oraz inne specjały kuchni śląskiej. W trakcie warsztatów seniorzy dbają o to, aby nic się nie zmarnowało. Tych cech szczególnie w dzisiejszych czasach mogłyby się uczyć młodsze pokolenia. Latem kuchnia ugina się od przyniesionych z własnych ogrodów warzyw czy owoców, zimą natomiast od przetworów. Tu nikt nie może być głodny, a przede wszystkim samotny. Tradycją już, stały się wspólne śniadania w każdy poniedziałek, które rozpoczynają się o godzinie 10.00, właśnie po to, aby zjeść je w towarzystwie, podzielić się swoimi plonami z ogródka, porozmawiać.
Ślązacy znani są również jako bardzo dobrzy gospodarze. Dbają o własne domy, lecz również czują się gospodarzami naszego domu, ich wspólnego miejsca. Przepiękny teren wokół ośrodka już od dłuższego czasu jest regularnie sprzątany i zagospodarowywany przez seniorów. Wiosną odbywają się warsztaty ogrodnicze pod czujnym okiem niektórych seniorów. To wtedy sadzą kwiaty, sieją trawę. W tym roku powstaje zielnik, z aromatycznymi ziołami, które będą wykorzystywane w naszej kuchni. Śląski charakter miejsca oddaje również prowadzony w placówce chór seniorów z przepięknymi śląskimi piosenkami z dawnych lat. Dzięki sprawnej organizacji seniorów i zorganizowaniu dla pracownicy ośrodka śląskiego obyczaju dla pary młodej polter abent (tłuczenie szkła) niedawno powstała grupa teatralna „senioren pictures” celebrująca gwarę śląską.
Upór i konsekwencja w dążeniu do upragnionego celu spowodowały, że ubiegłoroczny konkurs z budżetu obywatelskiego miasta wygrali właśnie nasi seniorzy. Dzięki staraniom Przewodniczącego Rady Domu Dziennego Pobytu „Nad Odrą” P. Edmunda Wajde, na terenie naszego domu stanie duża na 120 m kw drewniana altana, która będzie miejscem integracji nie tylko seniorów z dzielnicy Groszowice.
Szeroko rozumiana śląskość - tego właśnie pozazdrościć mogą inni. W dzisiejszych czasach zanika zjawisko czynu społecznego. Tradycja i wartości rodzinne coraz częściej stają się „niemodne”. Do naszego życia wkradają się nowe technologie, które niestety powodują brak czasu na wspólną rozmowę z bliskimi. Dlatego właśnie tak wielkie zaangażowanie oraz dbanie o relacje z innymi zasługują na powszechne uznanie.