Dom Dziennego Pobytu „Maria Magda”
ul. Barlickiego 1-3, 45-083 Opole
tel. (77) 453 63 28
www.mopr.opole.pl
e-mail: i.bozek@mopr.opole.pl
Osoba do kontaktu:
Inga Bożek, Kierownik Domu Dziennego Pobytu „Maria Magda”
Opis działalności:
Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł.
Leonardo da Vinci
„Przyjdź po radość!!!”
Inga Bożek, kierownik Domu Dziennego Pobytu „Magda-Maria”
Od prawie 25 lat istnieje w Opolu miejsce gdzie każdy mieszkaniec miasta w wieku emerytalnym lub osoba niepełnosprawna znajdzie troszkę radości.
W wieku dorosłości, przejścia w stan odpoczynku od stałych obowiązków w pracy, nagle człowiek zdaje sobie sprawę, że brakuje mu drugiego człowieka z którym może swobodnie porozmawiać, wymienić poglądy, wyjawić część swoich codziennych bolączek – można by rzec, że zaczyna brakować "pracy".
O potrzebie radości wypowiadają się wielkie umysły już od starożytności. Ważne jest jednak aby nie zapominać i o tym, co człowiek sam może zrobić aby radość w sobie pielęgnować. O tym trzeba mówić i z radością trzeba żyć. Radość to emocja, uczucie zadowolenia. Nikt nie lubi ponuraków, za to wszyscy szukają kontaktu z ludźmi pogodnymi, wesołymi. Dlatego wszystkie zajęcia w DDP "Magda-Maria" służą podnoszeniu poziomu radości, unikania smutnych nastrojów.
Już za czasów plemiennych szamani w czasie rytuałów leczniczych stosowali śpiew, grę na instrumentach i taniec. Kontynuujemy tę tradycję. Zajęcia muzyczne, oraz taneczne odbywające się dwa razy w tygodniu, sprzyjają nawiązywaniu trwałych kontaktów wśród spotykających się ludzi. Uczenie chóralnego śpiewania zaczyna się od ćwiczeń gimnastycznych i oddechowych, oraz zabaw rozgrzewających aparat mowy. Zajęcia taneczne prowokują ludzi do większego kontaktu cielesnego, współdziałania, podporządkowania się rytmowi i nie obciążającego nadmiernie wysiłku fizycznego. Nauczenie się nowego repertuaru, nowych kroków tanecznych, daje ogromną przyjemność i uczucie zadowolenia. Sama muzyka jest nośnikiem pozytywnej energii, a możliwość zaprezentowania swoich nabytych umiejętności przed szerszą publicznością to ogromna radość. Docenienie umiejętności na przeglądach i konkursach, także nagrody wskazują na to, że cel został osiągnięty.
Zajęcia gimnastyczno-taneczne przeznaczone dla sprawniejszych i bardziej wymagających ruchowo osób odbywają się trzy razy w tygodniu. Czasami samemu trudno jest się zmotywować do większego wysiłku fizycznego, powtarzania nudnych ćwiczeń typu wymachy rąk, ruchy okrężne biodrami, natomiast przy energetycznej muzyce, ćwicząc określony układ gimnastyczno-taneczny pobudza się krążenie krwi, dotlenienie mózgu.
Wszystkie zajęcia powodują zwiększenie ilości endorfin w naszym organizmie, zwanych hormonami szczęścia.
Zajęcia teatralne są dla osób poszukujących innych doznań. Uczenie się zrozumienia poezji, poszukiwanie własnego odniesienia do słów poety, ćwiczenia logopedyczne, rozważania artystyczne, spotkanie w grupie ze wspólnymi zainteresowaniami powoduje uczucie spełnienia, zrobienia czegoś istotnego i wartościowego. W tej grupie działa także chochlik prowokujący do odgrywania śmiesznych scenek i tworzenia bardziej rozrywkowych inscenizacji kabaretowych.
Zajęcia plastyczne, oraz sekcja robótek ręcznych są nośnikiem satysfakcji z wykonywania przepięknych prac manualnych, malowania obrazów pod okiem instruktora. Wiele ludzi odkrywa w sobie taki właśnie potencjał artystyczny. Spotykając się w grupie można pokazać swoje dzieło wykonane w zaciszu domowym, podzielić się wiedzą praktyczną, podpatrzeć inne nie znane sobie techniki. Satysfakcja z wykonania dzieła przynosi uczucie radości i spełnienia, ale niewiele byłoby to warte, gdyby zostało schowane do szafy.
Sekcja szachowa i brydżowa to grupa "sportowców" chętnych do stałej rywalizacji. Zwycięstwo to radość, przegrana to motywacja do doskonalenia swoich możliwości, dalszych spotkań i "odegrania się". Rozgrywki z partnerami to nawiązywanie relacji koleżeńskich i zapobieganie alienacji.
Spotkania klubowe sprzyjają nawiązywaniu nowych kontaktów, otwarcie się na innych ludzi. Można dowiedzieć się również czegoś ciekawego o otaczającym nas świecie, o innowacjach technicznych z którymi trzeba sobie na co dzień dać radę,
Źródłem radości jest uczestnictwo w okazjonalnych imprezach, uroczystościach i wycieczkach. Każda uroczystość dostarcza dużej dawki rozrywki której współtwórcami są przede wszystkim uczestnicy spontanicznie włączający się do proponowanych zabaw.
Dźwięk, muzyka, ruch wyzwalają emocje i pozytywne przeżycia, poprawiają samopoczucie, są sposobem na uwolnienie się od codziennych napięć. To także odskocznia od szarej rzeczywistości – nawiązywanie kontaktów towarzyskich tak bardzo potrzebne ludziom w starszym wieku.
Nikt nie jest stworzony do samotnego życia. Jeżeli jesteś Seniorem, to twoje dzieci już same dają sobie radę, a tobie trudniej znaleźć przyjaciół z którymi możesz się czuć swobodnie i radośnie. Czas pomyśleć o sobie. Aktywność to lek który nic nie kosztuje, oprócz małego spaceru do miejsca spotkań ludzi takich jak TY.