Dom Dziennego Pobytu „Malinka”

ul. Piotrkowska 2, 45-305 Opole
tel. (77) 404 82 08, fax (77) 459 81 01
www.mopr.opole.pl
www.facebook.com/ddpmalinka
email: k.sawicka@mopr.opole.pl, r.bogdanik@mopr.opole.pl
Osoby do kontaktu:

  • Katarzyna Sawicka, Kierownik Domu Dziennego Pobytu „Malinka” i filii Domu Dziennego Pobytu „Nad Odrą”
  • Renata Bogdanik, Inspektor Domu Dziennego Pobytu” Malinka

Cele statutowe:

Celem działalności ośrodka jest objęcie wsparciem jak największej grupy osób starszych i niepełnosprawnych, rozwijanie uzdolnień, zainteresowań i podjęcie działań aktywizujących zarówno w zakresie umysłowym jak i fizycznym.

Opis działalności:

Dom Dziennego Pobytu „Malinka” jest placówką wsparcia dziennego i realizuje zadania z zakresu pomocy osobom starszym, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym w organizacji i aktywizacji życia w ramach terapii zajęciowej, integracji ze środowiskiem lokalnym, umożliwia realizację potrzeb kulturalnych, rekreacyjnych i towarzyskich. Dom prowadzi aktywizację osób starszych poprzez organizowanie od poniedziałku do piątku różnych form aktywności takich jak gimnastyka, aerobik, zajęcia taneczne, muzyczne, językowe, manualne, plastyczne, kurs komputerowy i wiele innych. Ponadto placówka organizuje szereg imprez okolicznościowych, wycieczek krajoznawczych, spotkań, wyjść do teatru, filharmonii.

„Emerytura... i co dalej?”

Katarzyna Sawicka, kierownik Domu Dziennego Pobytu „Malinka”

Od dłuższego czasu mówi się, że starość nie musi być nudna. Co rusz powstają ciekawe projekty skierowane do osób na emeryturze. Co raz więcej seniorów chce iść z duchem czasu, chcą być aktywni, zapisują się do różnych organizacji, uniwersytetów dla seniorów. Niektórzy zrzeszają się w domach dziennego pobytu. Ale czym właściwie jest taka placówka?, kto może z niej korzystać? A może jest to miejsce, z jakim niejednokrotnie kojarzy nam się smutna starość? Takie pytania stawiają sobie nie tylko seniorzy, ale również ich rodziny.

Bo jak zorganizować czas sobie, kiedy całe życie byliśmy aktywni, a właśnie przeszliśmy na emeryturę, jak zmotywować starszych rodziców do wyjścia z domu ? Odpowiedzią na te pytania jest nowoczesny, działający od ponad 5 lat Dom Dziennego Pobytu „Malinka” w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu. 

Ośrodek przeznaczony jest dla emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych, bądź przebywających na świadczeniach przedemerytalnych. Jest alternatywą na nudę, samotność, tą „niefajną” starość. Liczne zajęcia ruchowe zmobilizują nawet tych najbardziej leniwych do regularnych ćwiczeń, wyjścia z domu, spotkania się z koleżankami z grupy, wypicia wspólnej kawy, poplotkowania. W swojej ofercie placówka posiada zajęcia gimnastyczne ogólnousprawniające dla osób mniej sprawnych, aerobic oraz fitness dance dla lubiących ćwiczyć w rytm muzyki dance. Dla innej grupy mamy zajęcia taneczne (były już tańce orientalne, aktualnie seniorzy ćwiczą tańce latynoskie). A dla lubiących kontakt z naturą spacery nordic walking. Od niedawna za symboliczną opłatą organizujemy zajęcia ruchowe na basenie. Również osoby niepełnosprawne mogą aktywnie uczestniczyć we wszystkich warsztatach, do nich także skierowane są zajęcia ruchowe.  Do dyspozycji seniorów jest również siłownia, która wyposażona jest w dwie bieżnie, rowerki stacjonarne, atlasy do ćwiczeń i orbitrek.

Nowoczesny senior to taki, który sprawnie „serfuje” w internecie, posługuje się smartfonem i tabletem. Takich umiejętności można się nauczyć podczas kursu komputerowego w naszym ośrodku. Co sprawia, że to właśnie w DDP malinka mamy podjąć się nauki nowych technologii? Przeszkoliliśmy już przeszło 750 seniorów, którzy sprawnie obsługują komputer. Dodatkowym udogodnieniem są konsultacje komputerowe, które przewidziane są dla osób indywidualnych. Seniorzy mogą wówczas uzyskać pomoc, przy obsłudze np. własnego laptopa. Dla seniorów, którzy lubią wojaże zagraniczne, prowadzimy kursy językowe z języka niemieckiego oraz rosyjskiego. Seniorzy mogą przyswoić wiedzę z danego języka w zakresie podstawowych zwrotów, które są niezbędne w codziennym życiu i różnych sytuacjach. W zajęciach pomocą służy prężnie działająca i dobrze wyposażona biblioteka, która w swym księgozbiorze posiada również encyklopedie, słowniki językowe i literaturę obcojęzyczną. Biblioteka ze względu na klimat, to także ulubione miejsce na spotkania literackie, które od ponad dwóch lat są organizowane wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Krajoznawców w Opolu. Należy także wspomnieć, że nasza bibliotekę upodobali sobie licznie grający w brydża seniorzy.

Coraz więcej osób starszych angażuje się w działalność placówki, co przejawia zarówno poprzez działalność wolontarystyczną jak i pomoc innym osobom. Ogromną popularnością cieszą się zajęcia prowadzone przez samych seniorów, bądź też angażujących się w różne wydarzenia  domu. Okazuje się, że nawet spora grupa panów może być bardzo aktywna. Z okazji dnia kobiet przygotowali specjalny występ kabaretowy, na co odpowiedzią był występ kabaretowy ze strony pań.  Do wszystkich imprez i uroczystości, które są organizowane na terenie ośrodka seniorzy przygotowują się bardzo pracowicie. Ważnym elementem prowadzonej działalności jest celebrowanie wszystkich świąt okolicznościowych takich jak np. Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanoc. Pod okiem instruktorów na kilka tygodni przed uroczystościami przygotowywane są  ozdoby świąteczne, kartki, zaproszenia, wypieki domowe. Naszej kadrze zawsze zależy, aby podczas tych uroczystości zadbać o każdy najmniejszy szczegół, tak aby każda osoba starsza mogła się czuć wyjątkowo. To wszystko sprawia, że seniorzy nie tylko mogą rozwijać swoje umiejętności, ale także powoduje nawiązywanie się dobrych relacji z innymi, a dbanie o placówkę, traktowanie tego miejsca w sposób wyjątkowy, daje poczucie bezpieczeństwa, ciepła oraz domowej atmosfery.  Istotnym elementem prowadzonej działalności są również zajęcia artystyczne, które stanowią inną alternatywę dla osób szukających „coś dla siebie”. Na zajęciach muzycznych seniorzy mają okazję śpiewać  nie tylko utwory znane z ich młodych lat, ale również takie, które stanowią dla nich pewne wyzwanie. Taki repertuar to np. poezja śpiewana. Swoistą grupę stanowię również osoby zaangażowane w twórczość rękodzieła artystycznego. W tej grupie powstają wspomniane już ozdoby świąteczne, również tworzone są piękne haftowane obrazy, obrusy, powstaje ręcznie zdobiona biżuteria, oraz stroje dla zespołu. Opisane rodzaje zajęć stanowią jedynie część  prowadzonej działalności i mają charakter stały, wszystkie te zajęcia wpisane są w plan zajęć ośrodka i są prowadzone bezpłatne. Ponadto istnieje wiele innych inicjatyw, które są przygotowywane z myślą o seniorach. Do  nich możemy zaliczyć bardzo popularne wśród osób starszych spotkania literackie, wykłady  dotyczące zdrowia, przeciwdziałania różnym chorobom, a także  z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czy spotkania z policją. Ważne dla osób starszych Domu Dziennego Pobytu „Malinka” jest celebrowanie działalności kulturalnej. Seniorzy uwielbiają wyjazdy do opery, wyjścia do teatru, kina czy filharmonii. Tradycją naszego domu stały się także wyjazdy na wycieczki krajoznawcze, wyjazdy integracyjne, grzybobranie. Bo czy senior nie może pojechać na spływ kajakowy, lub wjechać wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt. A może wycieczka rowerowa, zwiedzanie Drezna, poznanie Browaru, czy relaks w termach. Czy ta oferta nie jest kusząca?

Od początku współpracują z nami pobliskie przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe, organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych. W ramach podpisanego porozumienia ze Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji Środowiska Lokalnego „Chciej Chcieć”  na terenie placówki w ramach promocji integracji międzypokoleniowej prowadzone są zajęcia z z języka niemieckiego dla najmłodszych. Podczas spotkań seniorów z dziećmi i ich rodzicami organizowane są zajęcia integracyjne takie jak wspólne śpiewy, zabawy, dzieci prezentują swoje umiejętności taneczne oraz prace plastyczne. Kontakty z młodszymi czy niepełnosprawnymi tworzą bardzo dobre relacje i budują więź międzypokoleniową.

Ośrodek nie posiada barier architektonicznych. Pomieszczenia w placówce zostały wyposażone w nowoczesne sprzęty i meble, które zachęcają osoby starsze nie tylko do skorzystania z poszczególnych form zajęć ale również spędzania czasu wolnego w towarzystwie innych osób. Sale są przeznaczone do zajęć  komputerowych, językowych, jest sala telewizyjna, relaksacyjna, terapii zajęciowej, terapii kulinarnej (aneks kuchenny dla seniorów) jadalnia oraz biblioteka. Infrastruktura ośrodka sprzyja i zachęca seniorów do aktywności i jest czynnikiem eliminującym poczucie osamotnienia wśród osób starszych. Dom Dziennego Pobytu Malinka, to miejsce w którym każdy senior znajdzie dla siebie ciekawe zajęcia, być może wyjdzie z grupą na basen, lub pojedzie na niezapomniana wycieczkę. Możliwości i sposobów spędzenia czasu jest bardzo wiele, zapraszamy!!!