Opole w Rytmie Natury

Projekt „Wspólna akcja segregacja” trwa, bo edukacja w zakresie gospodarki odpadami jest niezbędna. Po raz kolejny, poprzez zabawę i rozrywkę, opolanie będą mogli zapoznać się z różnymi formami recyklingu i właściwymi zasadami segregacji śmieci. Na osiedlu im. AK odbędzie się piknik ekologiczny z licznymi atrakcjami.

Edukacja poprzez zabawę – to najlepsza i sprawdzona forma przyswajania ważnych informacji. A temat prawidłowej segregacji odpadów dotyczy każdego i warto edukować już od najmłodszych lat.

Stąd kolejna edycja ekologicznego pikniku „Opole w rytmie natury”, którego głównym celem jest wsparcie pozytywnych trendów rozwojowych w zakresie gospodarki komunalnej w obszarze odpadów. Nie tylko dzieci będą mogły wziąć udział w licznych warsztatach, np. tworzenia eko-toreb na owoce i warzywa, jako alternatywę foliowych torebek, czy eko-kosmetyków bez „chemii”. Poprzez budowę Recyklingowego Placu Zabaw będzie można dowiedzieć się, jak nadać różnym przedmiotom drugie życie i wykorzystać je twórczo. Instalacje typu gigantyczna sortownia odpadów czy składowisko śmieci z koparką pokażą, co dzieje się dalej z odpadami, które wytwarzamy. Nie zabraknie również edukacji związanej z właściwym zarządzaniem energią  i odpadami w naszych domach dzięki wystawie Eko-Dom. Na ekologiczne atrakcje zapraszamy od godz. 14:00 do 20:00.

W trakcie imprezy Teatr EKOStudio dwa razy wystąpi w przedstawieniu „Drużyna ZET”, w którym widzowie dowiedzą się czym jest smog i poznają zasady właściwego palenia w piecach. Ważnym punktem imprezy będzie akcja wymiany odpadów na sadzonki. Każdy kto przyniesie minimum 10 butelek PET lub 10 puszek aluminiowych będzie mógł wymienić je na jedną sadzonkę kwitnącej byliny.  Spółka WiK zaprezentuje sprzęt do renowacji kanałów metodą bezwykopową, który został zakupiony w ramach Projektu „Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu wraz z poprawą gospodarki wodno – ściekowej”. Dzięki temu sprzętowi unikniemy prowadzenia wykopów podczas naprawy rurociągów, a co za tym idzie zredukowana zostanie uciążliwa dla ludzi i środowiska emisja spalin, kurzu, zanieczyszczeń oraz hałasu. Nie wystąpi również ryzyko zanieczyszczenia pobliskich wód i uszkodzenia korzeni drzew.

Niemałą atrakcją pikniku będą również gwiazdy muzyczne, które zrobią wieczorem duże show. Pierwsza wystąpi Reni Jusis, artystka, która dużą wagę przywiązuje do ekologicznego stylu życia. W 2011 roku na rynek trafiła książka autorstwa Reni Jusis i Magdy Targosz, Poradnik dla zielonych rodziców, przedstawiająca metody wychowywania dzieci w zgodzie z ekologią. Książka była podsumowaniem ich autorskiego cyklu Ekomama, prezentowanego od września 2010 w programie Dzień Dobry TVN. Na zakończenie pikniku swoje show da Michał Szpak z zespołem. Do tej pory mogliśmy go oglądać w Opolu jedynie ze sceny amfiteatru, dlatego nie lada gratką dla fanów będzie niebiletowany koncert podczas pikniku.

 

Projekt „Wspólna akcja segregacja – działania informacyjno-edukacyjne dotyczące gospodarki odpadami w gminach Opole, Komprachcice i Turawa” realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Szczegóły na plakacie