Koperta życia w Opolu

http://opole.tvp.pl/25210375/tysiace-seniorow-otrzymaja-koperty-zycia
 
Koperta, która nic nie kosztuje, a jest bezcenna

Nieduża plastikowa koperta – wymiar może niewielki, ale znaczenie ogromne, gdy może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia

Tym jest „Koperta życia w Opolu”. W Kopercie umieszcza się informacje dot. stanu zdrowia, przyjmowanych leków, dane osób, które należy zawiadomić w przypadku choroby – jednym słowem niezbędne wiadomości przydatne w sytuacji, kiedy ratownicy medyczni, lekarze czy strażacy muszą szybko reagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, a brak kontaktu z człowiekiem będącym np. po wylewie czy udarze i mającym kłopoty z mówieniem, może dramatycznie opóźnić akcję.
Gdy dowiedziałam się o tym, że mogę dostać kopertę życia od razu z tego skorzystałam – mówi 83-letnia Pani Hanna. – Mieszkam sama, a cierpię na chorobę serca i mam nowotwór aorty. Gdyby coś mi się stało to nie będzie nikogo, kto opowie o moich chorobach lekarzom. A tak w tej Kopercie mam wszystko napisane.
Jak mi się coś stanie i przyjedzie pogotowie to lekarz ma od razu wgląd w to co mi dolega i co mi trzeba dać żeby mi pomóc – wtóruje 73-letni Pan Henryk. Wziąłem Kopertę życia, bo gdy zasłabła moja żona i przyjechało pogotowie to nie umiałem nic lekarzom powiedzieć - taki byłem zdenerwowany. A teraz na spokojnie przygotujemy dwie karty informacyjne dla żony i dla mnie.
Jak działa "Koperta życia”? Każdy otrzymuje:

  • Plastikową kopertę.
  • Kartę informacyjną do wypełnienia.
  • 2 okrągłe naklejki.

Następnie z pomocą lekarza pierwszego kontaktu wypełnia Kartę informacyjną, wkłada ją do koperty, którą umieszcza w lodówce (urządzenie, które jest w większości polskich domów), a na drzwiach lodówki oraz na wewnętrznej stronie drzwi wejściowych przykleja naklejkę z napisem „Koperta życia w Opolu”. Dzięki temu służby ratownicze zostaną poinformowane gdzie szukać potrzebnych informacji.
Organizatorem akcji jest Miasto Opole przy merytorycznym wsparciu Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Fundatorem 3000 Kopert jest Spółka z o.o. Wodociągi i Kanalizacja.
Kopertę można bezpłatnie otrzymać w Centrum Informacyjno-Edukacyjnym „Senior w Opolu”, ul. Koraszewskiego 7-9, tel. (77) 441 23 70.