Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zrealizowała projekt GROTOWSKI IN/OUT

Na mapie teatralnych wędrówek Jerzego Grotowskiego Opole stanowiło miejsce szczególne. Tu, w niewielkiej salce, dojrzewało jego myślenie o teatrze i aktorze, tu jego teorie nabierały materialnych kształtów. Dzieje Teatru 13 Rzędów w Opolu zamykają się w pięcioleciu 1959-1964. W 2019 roku przypada sześćdziesiąta rocznica powstania Teatru Grotowskiego – 8 października 1959 roku premierą Orfeusza wg Jeana Cocteau zaczęła się jedna z najważniejszych rewolucji w sztuce...
Na początku czerwca 2019 roku w GSW odbyły się rezydencje artystyczne poświęcone Teatrowi 13 Rzędów w Opolu, w których wzięli udział Justyna Górowska oraz Roman Dziadkiewicz. Ponadto zrealizowaliśmy spacery po mieście śladami Jerzego Grotowskiego oraz wydaliśmy książkę pt. GROTOWSKI. BEDEKER OPOLSKI.

WYDAWNICTWO
GSW w Opolu jest wydawcą przewodnika GROTOWSKI. BEDEKER OPOLSKI, którego autorką jest Agnieszka Wójtowicz. 
Przewodnik „śladami Jerzego Grotowskiego”  zawiera  niezbędne informacje o artyście i miejscach, w których pracował i żył.  Bedeker wypełnia lukę - do tej pory w Opolu nie było dostępne wydawnictwo (w języku polskim i angielskim), które przypominałoby miejsca związane z reżyserem i jego zespołem. Przewodnik jest źródłem informacji dotyczących działalności Teatru 13 Rzędów w latach 1959-1964. Oprócz opisu życia teatralnego ukazuje on sytuację społeczno-polityczną Opola czasów Jerzego Grotowskiego.  

  • "Grotowski. Bedeker Opolski" do nabycia w recepcji Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz w Miejskiej Informacji Turystycznej (od lipca) w cenie 10 zł
  • Kuratorka projektu GROTOWSKI IN/OUT : Agnieszka Dela-Kropiowska
  • W załączeniu fotografie ukazujące działanie performerów, biorących udział w rezydencji oraz grafika identyfikująca wydawnictwo.